W Powstaniu:

Obwód VI Praga, placówki lecznicze:szpital im. Przemienienia Pańskiego siedziba: ul. Sierakowskiego, ul. Wileńska, ul. Szeroka 14, ul. Boremlowska 6/12 od 1 sierpnia do września

 

Rodzice Reginy Ejsmont

Rodzice Reginy Ejsmont

Zdjęcia Reginy z czasów młodości

Zdjęcia Reginy z czasów młodości

Siostra Regina Ejsmont

Siostra Regina Ejsmont

Grób Reginy Ejsmont

Grób Reginy Ejsmont

Ikona namalowana przez siostrę Reginę

Ikona Matki Boskiej z dzieciątkiem namalowana przez siostrę Reginę (oryginał znajduje się u Sióstr Miłosierdzia w Warszawie ul. Tomka 35)

Ochrzczona 13 czerwca 1920 roku w Parafii Jałówka. Zgłosiła się jako kandydatka do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Warszawie dnia 15 marca 1937 r.

W czasie II wojny światowej uczęszczała do Szkoły Pielęgniarstwa prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Warszawie.

Program nauczania zajęć teoretycznych i praktycznych obejmował dwa i pół roku. Dyplom Pielęgniarski i Wychowawczyń Przedszkoli uzyskała 19 listopada 1946 roku.

W czasie II wojny światowej odbywała praktyki pielęgniarskie przy chorych w szpitalu. W czasie powstania warszawskiego pracowała w Obwodzie VI Praga w placówkach leczniczych Szpitala im. Przemienienia Pańskiego. Siedziby tych placówek znajdowały się przy ul. Sierakowskiego, Wileńskiej, Szerokiej 14 oraz Boremlowskiej 6/12.

Po dyplomie odbywała wymagany okres postulatu w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie, by potem rozpocząć seminarium (nowicjat). Wstąpiła do Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincji Warszawskiej 28 maja 1947 roku. Śluby Święte po raz pierwszy złożyła 24 maja 1953 roku.

Wykonywała prace pielęgniarskie i katechetyczne w dziełach prowadzonych przez zgromadzenie.

Źródło

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego O. Paulo w Warszawie (ul. Tomka 35); Bożena Urbanek Pielęgniarki i Sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku wydanie Warszawa 1988 PWN.