W Powstaniu:

Obroża - 1 rej. - szpit.pol.

Szczegółowy artykuł o dr. Czesławie Gawlikowskim na Wikipedii »

Czesław Gawlikowski otrzymuje zlecenie opracowania planów zaplecza sanitarnego na Powstanie Warszawskie dla VII Obwodu „Brzozów/Legionowo”[28].

W czasie Powstania Warszawskiego kapral Ludwik Drzewiecki „Organ” udał się specjalnie po odbiór doktora Czesława Gawlikowskiego „Adama S-II” z punktu zbornego Batalionu Sanitarnego. Na miejsce zbiórki zgłosiło się dwóch lekarzy, cztery sanitariuszki, ośmiu sanitariuszy i kleryk. Około północy oddział wyruszył konnym wozem sanitarnym, załadowanym sprzętem medycznym, lekami i apteczkami, w kierunku Jabłonny,gdzie miał powstać szpital polowy batalionu. Grupa była prowadzona przez „Organa” drogą przez Kępę Tarchomińską i dalej wzdłuż Wisły do parku pałacowego w Jabłonnie. 2 sierpnia około godz. 5 rano grupa dotarła ulicą Piaskową do Jabłonny, gdzie zamiast powstańczych punktów obserwacyjnych napotkała niemiecki patrol. Grupa nie została uprzedzona, że poprzedniego dnia Jabłonna została zajęta przez sprowadzoną w ostatniej chwili z Włoch dywizję desantu pancernego „H. Goering”. Niemcy, nie otrzymawszy odpowiedzi na hasło, otworzyli ogień. Oddział sanitarny zdołał uciec i ukryć się, ale jeden z nich, Jan Świątek „Piątek”, został schwytany i rozstrzelany przez Niemców na miejscu[29]

Od następnego dnia Czesław Gawlikowski pracował m.in. w szpitalu powstańczym w Legionowie[30], mieszczącym się w willi przy ul. Krasińskiego, uruchomionym 5 i 6 sierpnia 1944 r. w związku z napływem wielu rannych. Aby trzymać Niemców z dala od placówki, przy wejściu umieszczono tabliczkę z napisem: „Szpital zakaźny – tyfus plamisty”. Szpital został zorganizowany przez lekarza Władysława Bindera i felczera Kubicę. W szpitalu pracowali lekarze: Łukasz Bożęcki, Czesław Gawlikowski, Frydrychowicz i Sturmer. Helena Polska pracowała jako siostra oddziałowa. Szpital zatrudniał także 8 pielęgniarek, siostry zakonne, sanitariuszki i sanitariuszy. Średnia liczba personelu medycznego wynosiła około 22 osób. Szpital posiadał trzy oddziały z około 40 łóżkami. Posiadał salę zabiegową i salę operacyjną. Był dobrze wyposażony dzięki niemieckiemu pociągowi medycznemu wykolejonemu przez powstańców z II batalionu pod Chotomowem[31].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Gawlikowski#Powstanie_Warszawskie_–_1_sierpnia_1944_r.

Źródło

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Gawlikowski; Muzeum Powstania Warszawskiego