W Powstaniu:
Żywiciel - sanit. - szpit.nr 104
Życie
- Pani Krystyna ukończyła Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej w Warszawie, była członkiem AK, uczestniczką powstania warszawskiego – II Obwód “Żywiciel” (Żoliborz), sanitariuszką w szpitalu na Forcie Sokolnickiego.
- Po wojnie ukończyła studia na SGGW, uzyskała doktorat i była docentem w Centralnym Laboratorium Technologii Przetwórstwa i Przechowalnictwa Zbóż w Warszawie. Była specjalistą w dziedzinie przechowalnictwa zbóż w silosach i zbiornikach – uznanym autorytetem w tej dziedzinie.
- Po przejściu na emeryturę jako hobby interesowała się historią Cytadeli Warszawskiej , a w szczególności systemem podziemnych przejść łączących Cytadelę z otaczającymi fortami i innymi lokacjami. Miała w tej dziedzinie ogromną wiedzę. Interesowała się także kulturą i budownictwem Łemków.
- W miejscu zamieszkania na Żoliborzu była osobą bardzo lubianą przez dzieci z okolicy, którym przynosiła zabawki, opowiadała historie, uczyła piosenek i rozróżniania ptaków. Nieraz pomagała rodzicom, zajmując się ich pociechami. Osoba niezwykle ciepła i uczynna, uwielbiająca spacery i rozmowy z ludźmi.
Rodzina
- Ojciec: Tadeusz Strutyński – pułkownik dypl. artylerii, do 1939 r w IV oddziale Sztabu Gen.
- Brat: Roman Strutyński (1927-1944) – kapral w AK, pseud. Magik, zginął w powstaniu warszawskim.
Źródło
Muzeum Powstania Warszawskiego; dr Michał Czarnecki