W Powstaniu:

szpital powstańczy przy ul. Solec, róg Wilanowskiej

Wykształcenie do 1944
W czasie okupacji w 1940 roku zdała maturę w gimnazjum p. Jadwigi Taczanowskiej w Warszawie. Po maturze rozpoczęła studia medyczne na tajnych kompletach w Warszawie.

Udział w konspiracji 1939 -1944
Kedyw Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – Oddział Dyspozycyjny B (Kedyw – „Kolegium B”) – grupa “Kosy”.
W konspiracji od 1941 roku w ZWZ – AK. Początkowo jako jeden z członków redakcji „Biuletynu Informacyjnego”, a następnie jako zastępca redaktora naczelnego „Polsce Służ”. Jako studentka IV roku medycyny objęła szkolenie kadr sanitarnych. Brała udział w wielu akcjach zbrojno-sabotażowych Oddziału Dyspozycyjnego Kolegium B z grupy „Kosy”.

Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Wilcza 65.

Oddział
Kwatera Główna sztabu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – Oddział Osłony Kwatery Głównej (dawny Kedyw -„Kolegium B”) – sekcja „Kruka” (por. Zygmunta Malinowskiego) na Jasnej 19, następnie jako sanitariuszka w zgrupowaniu ”Radosław” – sanitariat.

Szlak bojowy
Śródmieście Północ – Górny Czerniaków.

Miejsce (okoliczności) śmierci
Poległa we wrześniu 1944 r.
Różne opracowania i relacje podają różne okoliczności śmierci Krystyny: pierwsza wersja mówi o tym, że poległa ona około 23 września 1944 r. w trakcie próby przebicia resztek oddziału z Górnego Czerniakowa do Śródmieścia, według drugiej wersji (bardziej prawdopodobnej) – Krystyna pozostała do końca z rannymi w szpitalu powstańczym przy ul. Solec, róg Wilanowskiej i tam poległa, bądź została zamordowana po wkroczeniu oddziałów niemieckich. Wersję tę potwierdzał po wojnie ks. kapelan Józef Warszawski (“Ojciec Paweł”) w liście pisanym w 1947 roku z Londynu do Ireny Dobrowolskiej, matki Krystyny [źródła: archiwum rodzinne Stanisława Smugi - Otto, wnuka Ireny Dobrowolskiej - relacja ustna. Wspomniany list przez lata pozostawał w archiwum rodzinnym, jednak obecne jego miejsce pozostaje nieustalone].

Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim
W Powstaniu brał udział szwagier Krystyny - Jerzy Smuga-Otto ps. “Smuga” (1912-1978)

 

Źródło

źródło: Mur Pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego, dzismis.com, sztetl.org.pl, 1944.pl, informacje od Rodziny